Porodično pravo

Porodično pravo advokat

 

Oblast porodičnog prava u Srbiji obuhvata različite postupke, uključujući razvode, alimentacije, vršenje roditeljskog prava, izdržavanje bračnih i vanbračnih partnera nakon prestanka zajednice života, deobu zajedničke imovine stečene u braku i mnoge druge srodne pravne radnje. 

Imajuci u vidu, da se svi ovi postupci odnose na veoma osetljiva pitanja, koja mogu značajno uticati na prava i životne okolnosti uključenih strana, advokat koji se bavi porodičnim pravom mora postupati sa velikom pažnjom i posvećenošću. Od ključne je važnosti da advokat pokaže veliko razumevanje prema klijentima, jer su ovakvi postupci često i emocionalno iscrpljujući.

 

Razvod braka

Razvod braka predstavlja veoma kompleksno pitanje sa kojim se klijenti, suočavaju u svom životu. Razvod se može realizovati na dva načina: na osnovu pismenog sporazuma između supružnika ili putem sudske odluke u postupku po tužbi jednog od supružnika.

Kada supružnici ne mogu da postignu sporazum o razvodu, tada se to pitanje rešava na osnovu odluke suda. Sudski postupak može biti dugotrajan i komplikovan proces, te stoga dobar analitički pristup, kao i podrška kroz ceo tok postupka su i pored davanja pravnih saveta  advokata za porodično pravo neophodni da bi klijenti ostvarivali svoja prava na najbolji način.

 

Starateljstvo nad detetom

Veoma delikatna tema, jeste pitanje vršenja roditeljskog prava, odnosno starateljstva nad detetom nakon prestanka zajednice života supružnika. Postoje dve vrste starateljstva: zajedničko vršenje roditeljskog prava i samostalno vršenje roditeljskog prava.

 

Zajedničko vršenje roditeljskog prava

Ovaj model starateljstva moguć je samo ukoliko roditelji postignu sporazum o istom, kada su u stanju da sarađuju na način koji je u najboljem interesu deteta i kada ostale okolnosti to dozvoljavaju.

 

Samostalno vršenje roditeljskog prava

Roditelj samostalno vrši roditeljsko pravo, na osnovu odluke suda, gde sud procenjuje šta je u najboljem interesu deteta. Kada jedan roditelj samostalno vrši roditeljsko pravo, drugi roditelj ima pravo da održava kontakt sa svojim detetom, na osnovu prethodnog utvrdjenog modela vidjanja.

 

Porodično pravo - deoba zajedničke imovine stečene u braku 

U idealnom slučaju, supružnici postižu sporazum o deobi imovine u okviru pismenog sporazuma o razvodu, (sporazumna deoba) što može značajno olakšati proces i smanjiti troškove i vreme koje je potrebno za razvod. Ukoliko ne dodje do sporazumnog rešenja i postignutog dogovora medju supružnicima, deoba zajedničke imovine vrši se sudskim putem (sudska deoba). U slučaju sudske deobe potrebno je angažovati  advokata za porodično pravo.

Imovina koja je stečena radom u toku trajanja zajednice života smatra se zajedničkom imovinom, i pretpostavlja se da su udeli supružnika jednaki. Međutim, sud može uzeti u obzir različite faktore prilikom donošenja odluke o deobi imovine,kao što su, izmedju ostalog doprinos svakog supružnika u sticanju zajedničke imovine. Deoba zajedničke imovine može se vršiti za vreme trajanja braka, i posle njegovog prestanka.