Advokat za krivično pravo
Oblast krivičnog prava, obuhvata razne oblike pružanja pravne pomoći i zastupanja. Davanje usmenih i pismenih saveta i mišljenja, zastupanje i odbrana, podnošenje krivičnih prijava nadležnim javnim tužilaštvima, pritvor i ukidanje pritvora, izjavljivanje i podnošenje redovnih i vanrednih pravnih lekova, izrada i planiranje strategije odbrane, jesu jedni, od mnogih segmenata krivičnopravne materije, koji iziskuju detaljan i analitički pristup,svakog advokata koji se bavi krivičnim pravom.
Zaštita čoveka i drugih osnovnih društvenih vrednosti predstavlja osnov i granice za određivanje krivičnih dela, propisivanje krivičnih sankcija i njihovu primenu, u meri u kojoj je to nužno za suzbijanje tih dela.
Krivične sankcije su:
- kazne
- mere upozorenja,
- mere bezbednosti
- vaspitne mere.
Opšta svrha propisivanja i izricanja krivičnih sankcija je suzbijanje dela kojima se povređuju ili ugrožavaju vrednosti zaštićene krivičnim zakonodavstvom. Krivične sankcije se ne mogu izreći licu koje u vreme kada je delo učinjeno nije navršilo četrnaest godina.
Kada govorimo o kaznama, u okviru opšte svrhe krivičnih sankcija, svrha kažnjavanja je: sprečavanje učinioca da čini krivična dela i uticanje na njega da ubuduće ne čini krivična dela, uticanje na druge da ne čine krivična dela, izražavanje društvene osude za krivično delo, jačanje morala i učvršćivanje obaveze poštovanja zakona, ostvarivanje pravednosti i srazmernosti između učinjenog dela i težine krivične sankcije.
Učiniocu krivičnog dela mogu se izreći sledeće kazne:
- doživotni zatvor
- kazna zatvora
- novčana kazna
- rad u javnom interesu
- oduzimanje vozačke dozvole
MALOLETNI UČINIOCI KRIVIČNIH DELA
Zakon maloletna lica tretira na sledeći način:
- Maloletnik je lice koje je u vreme izvršenja krivičnog dela navršilo četrnaest, a nije navršilo osamnaest godina.
- Mlađi maloletnik je lice koje je u vreme izvršenja krivičnog dela navršilo četrnaest, a nije navršilo šesnaest godina.
- Stariji maloletnik je lice koje je u vreme izvršenja krivičnog dela navršilo šesnaest, a nije navršilo osamnaest godina.
- Mlađe punoletno lice je lice koje je u vreme izvršenja krivičnog dela navršilo osamnaest, a u vreme suđenja nije navršilo dvadeset jednu godinu i ispunjava ostale uslove iz člana 41. Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivično pravnoj zaštiti maloletnih lica.
Maloletnim licima za učinjena krivična dela mogu se izreći: vaspitne mere, kazna maloletničkog zatvora i mere bezbednosti predviđene članom 79. Krivičnog zakonika, osim zabrane vršenja poziva, delatnosti ili dužnosti.
Mlađim maloletnicima mogu se izreći samo vaspitne mere.
Starijim maloletnicima mogu se izreći vaspitne mere, a izuzetno može se izreći kazna maloletničkog zatvora.
Pod uslovima predviđenim Zakonom o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivično pravnoj zaštiti maloletnih lica, maloletnicima se mogu izreći mere bezbednosti.
U krivičnim postupcima koji se vode povodom maloletnih učinilaca krivičnih dela, posebna pažanja i pristup zahteva se kod postupanja advokata, imajući u vidu elemente koji su sastavni deo određene situacije i tog postupka kao što su uzrast okrivljenog, telesna I duševna zrelost, odnos roditelja, štetne posledice, budući uticaj i svrha kažnjavanja, svrha vaspitnih mera i drugi.
PODNOŠENJE POSEBNIH ZAHTEVA I MOLBI U KRIVIČNIM POSTUPCIMA
Podnošenja zahteva za pomilovanje, podnošenje zahteva za rehabilitaciju jesu, jedni od sastavnih delova krivično pravne materije, koji se takođe mogu ostvarivati kada su za to ispunjeni zakonom propisani uslovi. Pored navedenog mogu se, podnositi i molbe za puštanje na uslovni otpust.