Advokat za imovinsko pravne odnose
Imovinsko pravo, kao jedna od najvažnijih oblasti prava, nezaobilazna je u svim sferama života, i predstavlja granu prava koja se bavi vrstma vlasti nad stvarima.
Imovinsko pravo i njegovo sticanje, prenos i zaštita imovinskog prava, jesu jedni od osnova za delovanje advokata, kada pruža pravnu pomoć i zastupa u ovoj oblasti. Advokat za imovinsko pravne odnose, mora postupati sa punom pažnjom, ponekad i predvideti moguće situacije, do kojih dolazi upravo u imovinsko pravnim odnosima. Imovinska prava najčešće se prenose ugovorm,nasleđem ili na drugi zakonom dozvoljen način.
Zakon o osnovama svojinsko pravnih odnosa
Ovaj zakon postavlja osnovna načela koja se odnose na prava svojine, kako fizičkih tako i pravnih lica, nad pokretnim i nepokretnim stvarima.
Pravo svojine
Fizička i pravna lica mogu imati pravo svojine na stambenim zgradama, stanovima, poslovnim zgradama, poslovnim prostorijama, poljoprivrednom zemljištu i drugim nepokretnostima, osim na prirodnim bogatstvima koja su u državnoj svojini.
Fizička i pravna lica mogu imati pravo svojine i na pojedinim dobrima u opštoj upotrebi i na gradskom građevinskom zemljištu, u skladu sa zakonom, kao i na šumama i šumskom zemljištu - u granicama utvrđenim zakonom.
Susvojina
Više lica imaju pravo susvojine na nepodeljenoj stvari kada je deo svakog od njih određen srazmerno prema celini (idealni deo).
Ako suvlasnički delovi nisu određeni, pretpostavlja se da su jednaki.
Suvlasnik ima pravo da stvar drži i da je koristi zajedno sa ostalim suvlasnicima srazmerno svom delu, ne povređujući prava ostalih suvlasnika.
Suvlasnik može raspolagati svojim delom bez saglasnosti ostalih suvlasnika.
U slučaju prodaje suvlasničkog dela ostali suvlasnici imaju pravo preče kupovine samo ako je to određeno zakonom.
Suvlasnici imaju pravo da zajednički upravljaju stvarju.
Sticanje prava svojine
Pravo svojine stiče se po samom zakonu, na osnovu pravnog posla i nasleđivanjem.
Pravo svojine stiče se i odlukom državnog organa, na način i pod uslovima određenim zakonom.
Po samom zakonu pravo svojine se stiče stvaranjem nove stvari, spajanjem, mešanjem, građenjem na tuđem zemljištu, odvajanjem plodova, održajem, sticanjem svojine od nevlasnika, okupacijom i u drugim slučajevima određenim zakonom.
Pružanje pravne pomoći i zastupanje
Pružanje pravne pomoći i zastupanje u imovinsko pravnim odnosima obuhvata i:
- Zastupanje u sporovima povodom smetanja državine
- Zastupanje u sporovima povodom naknade štete
- Sporovi povodom osiguranja
- Sporovi povodom poništaja ugovora
- Ugovori, (itd…)